קשיי נהיגה

מתקשה בנהיגהמתקשה ללמוד נהיגה? נכשלת כבר כמה פעמים בטסט?
ילד/נער/מבוגר עם ליקויי קואורדינציה מתקשה ברוב המקרים בלימודי הנהיגה. הנהיגה היא פעולה מורכבת שדורשת תאום בין הרגליים, ידיים, ראש, קליטת מידע מכיוונים שונים ותגובה מהירה ואוטומטית.
אפשר לעזור לילדים כאלו להצליח בלימודי הנהיגה ולהיות נהגים בטוחים! מרכז ורטהיים פיתח יישום ייחודי של שיטת OCO™ למתקשים בלימודי הנהיגה שהוכיחה את עצמה. בשלב ראשון נערך מיפוי ע”פ השיטה, נערכת סקירה של בעיות התלמיד בנהיגה ונקבעת תכנית פעילות פרטנית הן בתחומי הקואורדינציה והן למורה לנהיגה בשעורי הנהיגה. שילוב זה מאפשר לתלמיד להתגבר על קשייו ולעבור בהצלחה טסט ולהיות נהג בטוח ומיומן.
נער/מבוגר העובר פעילות קואורדינטיבית במרכז ורטהיים כהכנה לשעורי נהיגה, מקבל תרגילים, המותאמים לו אישית, לתרגול עצמי בבית. לעיתים אף נעשית צפייה בתלמיד בזמן שעור הנהיגה.

נהיגה והפרעת קשב וריכוז

לנער/מבוגר עם הפרעת קשב וריכוז נדרשים הסברים באופנים שונים, והתייחסות אחרת מצד המורה לנהיגה.
חשוב מאד להתאים לילד כזה מורה בעל אישיות מתאימה, סבלני שמכיר את התופעה ומודע לקשיים הספציפיים. לעיתים סביבת הלימוד ברכב צריכה להשתנות. יש כאלו הזקוקים לשקט ויש כאלו הזקוקים לרדיו מנגן. יש שאינם יכולים שמישהו שלישי יהיה נוכח בשיעור ועוד תופעות.
מרכז ורטהיים פיתח יישום ייחודי של שיטת OCO™ למתקשים בלימודי הנהיגה שהוכיחה את עצמה. בשלב ראשון נערך מיפוי ע”פ השיטה, נערכת סקירה של בעיות התלמיד בנהיגה ונעשית הערכה אם התלמיד יהיה מסוגל לנהוג. במידה והתשובה חיובית נקבעת תכנית פעילות פרטנית הן בתחומי הקואורדינציה והן למורה לנהיגה בשעורי הנהיגה.
שילוב זה מאפשר לתלמיד להתגבר על קשייו, לעבור בהצלחה טסט ולהיות נהג בטוח ומיומן.
במסגרת הפעילות הקואורדינטיבית במרכז ורטהיים כהכנה לשעורי נהיגה, ניתנים תרגילים, המותאמים אישית לנער/מבוגר, שעליו לתרגל בבית. לעיתים אף נעשית צפייה בתלמיד בזמן שעור הנהיגה.

המורה לנהיגה

המורה לנהיגה אמור להיות בעל יכולות פדגוגיות. עליו לזהות סוגי תלמידים ולהתאים לכל סוג את דרך ההוראה המתאימה לו ואת אופן ההנחיה בשיעור.
לשם כך נערכו השתלמויות ברחבי הארץ של המכללה לנהיגה חש”ן יחד עם ד”ר ורטהיים לחשיפת מורי הנהיגה לצרכים הייחודים של תלמידים בעלי לקויי קואורדינציה ובעיות קשב וריכוז, שבמהלכן ניתנו למורים כלים בסיסיים. בקרוב ייפתח קורס ייעודי למורי נהיגה להעמקת הידע בנושא

טיפים לתלמיד ולהורה

• אם ידועה בעיית קואורדינציה/קשב וריכוז כדאי להתחיל בפעילות קואורדינטיבית עוד לפני תחילת לימוד הנהיגה.
• מומלץ לחפש מורה נהיגה שמודע לקשיים ויש לו ידע וכלים להעברת שעורי נהיגה תואמים.
• במידה והילד נכשל פעמים רבות בטסט יש לעצור את תהליך הלמידה, לבדוק עם המורה מה היו קשייו ולחשוב כיצד לשפר אותם.
• להקשיב לילדך, אם הוא מרגיש כי המורה מתייחס אליו לא יפה או שהוא לא מתחבר אל אישיות המורה, לא להסס להחליף מורה.
• לתת לילד חיזוקים במיוחד לאחר כישלון בטסט/ או בשלב “המלווה”.

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

 

תפריט נגישות

Call Now Button